O nás

Z histórie sídla spoločnosti

Na území Karpát a v okolí Malaciek rástlo veľa liečivých bylín, ktoré boli oddávna využívané v ľudovom liečiteľstve. Od prvosienky, podbeľu cez všetky druhy kvetov, hloh, cesnačku, čiernohlávok, lipu, repík, šalviu, kostihoj, fialku trojfarebnú, pastiersku kapsičku, veroniku a ďalšie bylinky. Záhorácki bylinári ich v 19. storočí predávali najmä apothékam v Rakúsku, hlavne vo Viedni.
S liečivými rastlinami, ktorých výborné účinky poznali už celé generácie, sa pokúsil obchodovať v Malackách lekárnik a umelec Josef Mayer (1819 – 1894). Bol zakladateľom prvej miestnej spoločnosti na spracovanie liečivých rastlín.

Vo využití sily liečivých byliniek, ich bohatstva v Karpatoch pokračoval PhMr. Ján Friedrich (1846 – 1911) – vynálezca Karpatských počistivých piluliek. Ich silu, výborné účinky a tradíciu prezentuje v reklamách a inzerátoch. Boli tak svetovo uznávanými. Známe a používané sú i kvapky aj jeho aspirín.

Základy pestovania a vedeckého bádania liečivých rastlín na Záhorí možno pripísať katolíckemu kňazovi Jozefovi Baránkovi – Agnellimu, ktorý ich na konci 19. a začiatkom 20. storočia šľachtil a pestoval na fare v Čároch. Už na prelome 19. a 20. storočia bolo bylinkárstvo súčasťou tradičného zamestnania obyvateľov Záhoria. Skúsenosti s pestovaním a so zberom liečivých rastlín neskôr vytvorili podmienky na vznik firiem, ktoré sa začali živiť výrobou liečiv. Centrom výkupu bol vtedy Šaštín, kde ich obchodníci rezali a dodávali do lekární, alebo ľudovým liečiteľom. Posledným takýmto výkupcom bol Fischmann.
Výkup liečivých rastlín v Malackách začal asi v r. 1928. Začal ho priekupník Fischmann zo Šaštína. Nadviazal na tradíciu vývozu liečivých rastlín do Viedne a Budapešti, rozšíril výkup o ďalšie druhy. České a moravské likérky mali záujem tiež už o širší sortiment. Mnohé požadované byliny rástli v oblasti Malých Karpát. V Malackách boli rezané a jednoducho upravované liečivé rastliny, ktoré sa balili do vriec / žochov/ a boli exportované i do zemí západnej Európy.

Firmu na výkup liečivých rastlín mal aj inžinier Kňazovič. Keď odkúpil  asi v roku 1939 hospodársky dvor patriaci ku kaštieľu grófa Pálfiho, začali sa liečivé rastliny sústreďovať na jedno miesto. Pre firmu bol kúpený od Júliusa Trebišovského objekt na “Rádku” v Malackách.

Na miestnu tradíciu výkupu liečivých rastlín v sušenom i čerstvom stave bola v Malackách v roku 1940 založená prevádzka – ZELINA, slovenský priemysel na spracovanie a zhodnotenie liečivých bylín Malacky a jej majiteľkou bola Elena Kňazovičová. Tá podnik prevzala od už spomínaného priekupníkaa Fischmanna zo Šaštína. Tu sa liečivé rastliny naďalej vykupovali, spracovávali a pripravovali na odpredaj i pre zahraničie (v čase vojny bol veľký záujem o materinu dúšku, prasličku ) a začali sa vyrábať prvé čajoviny, balil sa rumanček, tiež hrozienka, káva, čaj. V roku 1948 podnik predala Záhorskému cukrovaru v Uhorskej Vsi (dnešná Záhorská Ves).
Ešte v tom istom roku bol zoštátnený a prešiel pod správu podniku Léčivé rostliny Zbraslav nad Vltavou, viac menej ako odľahčovací sklad.
V tomto období bol známy ako Nákupné oddelenie liečivých rastlín na Slovensku, kde sa ručne balili asi štyri druhy čajov. V Malackách sa vytvorilo samostatné oddelenie skladu,

V roku 1969 prišlo k delimitácii tohto závodu pod n. p. Slovakofarma Hlohovec a od 1.7.1970 existoval ako Odštepný závod Liečivé rastliny Malacky, začlenený pod koncern SPOFA (Spojený farmaceutický priemysel).

Od 1. mája 1992 podnik niesol názov a. s. Slovakofarma Hlohovec divízia Liečivé rastliny Malacky.

Zdroj: Malacké pohľady 14 Mar 2011 Spracované podľa podkladov z Múzea Michala Tillnera MCK. Autor: Lucia Vidanová

Budova vtedajšej spoločnosti Liečivé rastliny v päťdesiatych rokoch

Liečivé rastliny pôvodná budova predajne

O nás

V náväznosti na historickú tradíciu bývalého Odštepného závodu Liečivé rastliny Malacky , bola začiatkom roku 2008 v jej areáli založená spoločnosť Liečivé rastliny, s.r.o. so zámerom rozvíjať  veľkoobchodnú a maloobchodnú činnosť v oblasti bylinných a ovocných čajov, potravinových doplnkov,  prírodnej kozmetiky a výrobkov z beta-glukánu. Liečivé rastliny, s.r.o., je pomerne mladá, avšak dynamicky sa rozvíjajúca spoločnosť s vysokým medziročným nárastom obratu. Jej sídlo je v Malackách na mieste bývalej divízie Liečivé rastliny, ktorá do r.2001 patrila akciovej spoločnosti Slovakofarma Hlohovec.

Liečivé rastliny s.r.o. v zime

Liečivé rastliny budova predajne v zime

Spoločnosť vlastní kamenný obchod a zabezpečuje aj internetový predaj priamemu zákazníkovi. Táto činnosť bola na základe požiadaviek obchodných partnerov rozšírená o sieť vlastných obchodných zástupcov vo všetkých regiónoch Slovenska. K uvedenému kroku sa firma rozhodla aj preto, lebo výrobky spoločností, ktoré zastupuje na slovenskom trhu majú vysokú kvalitu, účinnosť a atraktívny dizajn. Od r. 2009 je výhradným dovozcom celého výrobkového portfólia spoločnosti Dr.Jiří Pantůček- TopVet  pre Slovenskú republiku. Spoločnosť úzko spolupracuje s  firmou Natures, s.r.o., ktorá  je primárnym výrobcom mikronizovaého beta-glukánu izolovaného z hlivy ústricovitej. Spoločnosť je tiež  výhradným distribútorom výrobkov firmy NATURES do farmadistribučnej siete v Českej republike. Výsledkom spolupráce s touto firmou sú spoločné proexportné aktivity s výrobkami z beta-glukánu, ktoré boli v rámci hodnotenia slovenských exportujúcich podnikov vyhodnotené  ako „Významný exportér Slovenskej republiky za rok 2015“.

Predĺženie spoločného certifikátu Slovak Gold so spoločnosťou Natures,s.r.o. za výrobok Glukánky v roku 2012

Predĺženie spoločného certifikátu Slovak Gold so spoločnosťou Natures,s.r.o. za výrobok Glukánky v roku 2012

Liečivé rastliny, s.r.o. úzko spolupracujú s viac ako dvadsiatkou domácich a zahraničných  spoločností v oblasti výskumu, vývoja, výroby a distribúcie prípravkov z liečivých rastlín a prírodných látok (Agrokarpaty, Corposan, Favea, Galvex, Herbex, Innopharma, M-Pharma, Med-Art, Natures, OBRA, Pauwex, PHOENIX, Unipharma, Unimed). Táto spolupráca sa neustále rozširuje a jej výsledkom sú nové produkty ponúkané v širokej sieti  distribučných firiem.

Udelenie certifikátu je ocenením našej dlhodobej snahy o výrobu kvalitných a inovatívnych výrobkov pre našich zákazníkov

Udelenie certifikátu je ocenením našej dlhodobej snahy o výrobu kvalitných a inovatívnych výrobkov pre našich zákazníkov

10/2009      GLUKANKY, detské pastilky

Výrobca:        LIEČIVÉ RASTLINY, s.r.o., Malacky – NATURES, s.r.o., Trnava

Dňa 18. marca 2010 bol našej spoločnosti Lečivé rastliny s.r.o., Malacky a partnerskej spoločnosti Natures s.r.o., Trnava udelený certifkát kvality Slovak Gold č. 10/2009 za  Glukanky – detské pastilky s beta-glukánom na posilnenie imunitného systému.

Stručné charakteristiky novocertifikovaných produktov:

 10/2009      GLUKANKY, detské pastilky

Výrobca:        LIEČIVÉ RASTLINY, s.r.o., Malacky – NATURES, s.r.o., Trnava

Vyrábajú sa na báze beta-glukánu, izolovaného z hlivy ustricovej vo vysokej čistote až 93 %. Tento je v mikronizovanej forme, ktorá podporuje jeho vstrebateľnosť v tráviacom trakte a tak zvyšuje jeho biologickú účinnosť. Takto čistý beta-glukán nemá chuť ani zápach, takže nemôže negatívne ovplyvniť senzorické vlastnosti finálneho produktu. Na pokrytie dennej dávky stačia jedna až dve pastilky. Prítomný xylitol nepodporuje vznik zubného kazu, čo je pri výrobku určenom pre deti obzvlášť prospešné. Pastilky sa balia po desiatich do PVC blistrov, potiahnutých alumíniovou fóliou. Každý kus je tak zabalený osobitne, izolovane od ostatných, ako aj od nepriaznivých vplyvov vonkajšieho prostredia. Takýto spôsob je veľmi hygienický a používa sa aj u liečiv. Obsah si zachová dlhšiu trvanlivosť, jednoducho, prakticky sa dávkuje a nerozsýpa sa. Glukanky sa vyrábajú s troma ovocnými príchuťami: jahodovou, pomarančovou a citrónovou a tiež s multivitamínmi ako trhový druh Forte. Priaznivo vplývajú na imunitný systém. Deťom môžu pomôcť pri poruchách sústredenia a školskej únave, zvyšujúc ich výkonnosť a koncentráciu. Sú vhodné ako podporný prostriedok pri opakujúcich sa infekciách, opakovanom podávaní antibiotík, rôznych alergiách a oslabenej obranyschopnosti. Vhodné sú aj pre diabetikov.

Naša účasť na Medzinárodnom kozmetickom veľtrhu “Interbeauty 2015
Naša účasť na Medzinárodnom kozmetickom veľtrhu "Interbeauty 2015
Naša účasť na Medzinárodnom kozmetickom veľtrhu "Interbeauty 2015

S majstrom Chudíkom v roku 2011 na slávnostnom odovzdávaní Slovak Gold v r. 2011

S majstrom Chudíkom v roku 2011 na slávnostnom odovzdávaní Slovak Gold v r. 2011

Príprava zásielky 30 tisíc kusov detských sirupov s beta-glukánom na export do Bulharska

Príprava zásielky 30 tisíc kusov detských sirupov s beta-glukánom na export do Bulharska

Ing. Pavol Čupka, PhD. Konateľ spoločnosti

Nové Certifikáty Slovak Gold
Liečivé rastliny ocenenie Mark of Quality
Certifikát dôveryhodná firma
Liečivé rastliny Certifikát Dôverihodná firma
Certifikát významný exportér
Liečivé rastliny ocenenie Významný exportér