Liečivé rastliny Exporter

Chia semienka 200g

Dostupnosť: Na sklade

1,70 €


ALEBO

Popis produktu

- 200g

Chia semienka (Salvia hispanica)

Rastlina Salvia hispanica známa aj ako Chia pochádza z Južnej Ameriky najmäa z oblastí Mexika a Guatemaly. Dôkazy o jej existencii pochádzajú z obdobia Aztékov, ktorí ju používali aj ako formu meny.

V posledných rokoch však kvôli svojim unikátnym nutričným vlastnostiam dobýva aj Európsky kontinent. Chia semienka sú predovšetkým veľmi silným antioxidantom ale aj výborným zdrojom bielkovín, vitamínov, minerálov a stopových prvkov (vápnik, mangán, fosfor) a veľkého množstva vlákniny.

Chia semienka vďaka schopnosti absorbovať až desaťnásobok svojej váhy navodzujú pocit plnosti na dlhú dobu a sú ideálne do dietného režimu. Kombináciou Chia semien a vody a vytvára „Chia gél“, ktorý vytvorí fyzickú bariéru medzi sacharidmi a tráviacimi enzýmami, ktoré ich rozkladajú, čo spomaľuje premenu sacharidov na jednoduché cukry. Chia semienka obsahujú až desaťnásobne väčšie množstvo omega-3 mastných kyselín ako losos. Chia semienka sú vhodné aj pre diabetikov, snižujú totiž hladinu cukru v krvi.

Sú chuťovo nevýrazné (či s ľahko orieškovou príchuťou), preto vám neskreslia chuť pokrmu a dajú sa pridať takpovediac do všetkého. Môžete si z nich pripravit zdravé raňajky – prisypať ich do jogurtu, tvarohu, pudingu, kaše (ovsenej, pšeničnej a pod.), do cereálií a müsli alebo ich pridať do domáceho chleba, buchiet, lievancov či palacinek, alebo ich použiť pri príprave polievok a koktajlov. Sú tiež skvelým zahuťovadlom a v niektorých receptoch dokonca môžu nahradiť vajcia či olej.Chia semienka Tradičné potravina Aztékov je v
súčasnej dobe stále populárnejšie ako skvelý zdroj energie pri fyzickej námahe.

Je prezývaná ako "runner food", pretože má schopnosť dodať výdrž a vitalitu
pri extrémne dlhých bežeckých výkonoch. Vďaka svojej hydrofilnej schopnosti
priebežne dodáva telu tekutiny. Je výnimočne bohatým zdrojom nenasýtených mastných
kyselín omega 3 a tiež vápnika, ktorý vďaka prítomnosti bóru dokáže veľmi dobre
metabolizovať a zapracovať ho do organizmu. Tým chia dodáva výdrž; je známa ako jedlo indiánskych bežcov, ktorým
dodávala energiu pre náročné fyzické výkony. Semienka sú nesmierne bohaté na
nenasýtené mastné kyseliny 3. Chia semienka vďaka svojej hydrofilnej schopnosti (váži vodu v množstve až 12x väčším než je hmotnosť semienok) priebežne dodávajú telu tekutiny. Sú výnimočne bohatým zdrojom nenasýtených mastných kyselín omega 3 a tiež vápnika, ktorý vďaka prítomnosti bóru dokáže veľmi dobre metabolizovať a zapracovať ho do organizmu.

Ako Chia semienka používať:

Užívajte max. 2 polievkové lyžice denne. Chia semienka sa tradične používajú do cereálií a pečiva, jogurtu atd. Ako namočené je možné ich konzumovať aj samotné vo forme „Chia gélu“.

Chia je vo svojej domovine v Mexiku konzumovaná okrem iného ako nápoj zvaný "chia fresca". Ide o osviežujúci energetický drink, ktorý je vhodné piť pred alebo počas náročného fyzického výkonu. Pripraví sa zmiešaním 2-3 lyžičiek semienok s 250 ml vody. Po odstátia cca 15 min. sa pridá sirup z agáve, limetka, lístok mäty a všetky ingrediencie sa premiešajú.Upozornenie:

Neobsahuje lepok. Chia sa neodporúča ľuďom, ktorí majú nízky tlak a ďalej tým, ktorí berú lieky na riedenie krvi. Nepodávajte deťom do 3 rokov. Skladujte v suchu a chlade. Krajina pôvodu - produkcia mimo EÚ.

Chia semienka 200g

Použite dvojklik pre zobrazenie v plnej veľkosti

Oddialiť
Přiblížiť

Viac pohľadov

Napíše recenziu k tomuto produktu ako prvý